Úvodní stránka » PRO DĚTI » Území brněnské diecéze

Každou neděli najdete na těchto stránkách informace o brněnské diecézi – z historie i ze současnosti. Na konci textu pro vás bude připravena otázka. Kdo se zaregistruje do 14. 5. 2017 na formuláři (ZDE) – spolu se sourozenci, rodiči nebo kamarády, může pak napsat správnou odpověď mailem na adresu farnost@farnostbabice.com, nebo ji předat panu faráři v sakristii kostela v našich farnostech. Za každou správnou odpověď dostane zaregistrovaný účastník aktivity Poznej svou diecézi část indicií, které povedou k vyluštění hesla. Poslední neděli před prázdninami (25. 6. 2017) tedy máte možnost získat poslední část indicie. Když heslo vyluštěné z indicií donesete 29. 6. na mši sv., získáte odměnu, která může potěšit nejen vás, ale i vaše blízké. A to přece stojí za to!

Čtvrtou velikonoční neděli se podíváme naším jubilejním kukátkem na území naší diecéze. A děti si mohou vzít pastelky, aby si vybarvily vlajku naší diecéze.

Hodně štěstí vám přejí

Území brněnské diecéze

Velikost území a hranice brněnské diecéze se od jejího vzniku několikrát změnily. Dnes se rozkládá na ploše 10 597 km2 a je svou rozlohou třetí největší v České republice. (Větší je diecéze českobudějovická a královéhradecká.) Diecéze je rozdělena na menší správní celky – děkanáty – a těch je z rozhodnutí biskupa od roku 1999 celkem dvacet. O děkanátech a farnostech se zmíníme ještě někdy příště. Co se týče státní správy, brněnská diecéze se nachází na území pěti krajů. Největší plocha náleží kraji Jihomoravskému, Vysočině a Jihočeskému.

Když se rozhlédneme na území diecéze ze čtyř světových stran, nejsevernějším místem diecéze je obec Moravská Cikánka, která patří do farnosti Herálec pod Žákovou horou v děkanství žďárském. Nejjižnější farností a městem zároveň je Lanžhot v děkanství břeclavském. Při pohledu na západ je na hranici diecéze v telečském děkanátu farnost Popelín (s obcí Horní Olešná) a nejvýchodněji se nachází farnost Ratíškovice v děkanství hodonínském.

K 230. výročí svého založení dostala diecéze vlajku. Jejím autorem je pan Zdeněk Velebný z Ústí nad Orlicí. Podle něj je vlajka symbolem spolupatřičnosti, sjedno­cujícím a signalizačním prvkem. Vlajka dává najevo, kam nositelé patří. Vyvěšuje se podle stanovených pravidel. Tu diecézní můžeme vidět při církevních slavnostech či jiných významných příležitostech na stožáru před budovou kostela či fary nebo např. na věži kostela. Na vlajce má všechno svůj význam – barvy i zobrazení. Na vlajce brněnské diecéze zdůrazňuje modrá barva mariánskou tradici, meč a zkřížené klíče jsou symboly patronů katedrály, červená a žlutá jsou barvy Moravy, červená a bílá pak odkazují na moravskou metropoli – město Brno.

Brněnská diecéze se kromě kraje Jihomoravského, Jihočeského a Kraje Vysočina rozkládá na území krajů (třeba jen jednou či dvěma farnostmi):

1. Olomouckého a Pardubického.
  2. Olomoucké a Zlínského.
  3. Středočeského a Zlínského.
Pro ty, co si nevědí rady s mapami a geografií, máme tuto otázku:

2b. Biskupství brněnské má svou vlajku již:

1. 240 let
  2. 150 let
  3. 10 let
Už znáte správnou odpověď? Neváhejte, napište ji a pošlete na adresu farnost@farnostbabice.com, nebo ji napište na lísteček a dejte panu faráři v sakristii kostela.

Vytiskněte si vlajku brněnské diecéze z webových stránek farnosti a vybarvěte ji podle předlohy. Pak ji doneste podepsanou z druhé strany do sakristie kostela.
Předchozí text z cyklu Poznej svou diecézi - o historii brněnské diecéze - najdete ZDE.