Úvodní stránka » ARCHIV UDÁLOSTÍ » Reportáž - Ministrantský tábor v Babicích

Ministrantský tábor v Babicích

Vesnička Babice (okr. Třebíč) se stala letošním cílem telnických ministrantů a jejich letního tábora (17.-24. července 2016). Celkem 14 kluků (3 ze sousedního Jakubova, 1x Dlouhá Stráň) spolu strávilo týden v krásném a přátelském prostředí zdejší fary a farnosti. Motivem tábora se stali „Apoštolové“, a tak se kluci seznamovali s jednotlivými osobnostmi z řad Dvanácti, ale i s jejich posláním, které je provázelo až do konce jejich životů.

A protože většina apoštolů byli původním povoláním rybáři, nemohla chybět projížďka skutečnou lodí - v našem případě s názvem „Horácko“ po nedaleké Dalešické přehradě. Kromě samotné projížďky se ale kluci pustili také do výroby vlastních nepotopitelných lodí (z polystyrenu), které na babickém rybníčku za pomocí člunu ručně poháněli po dobu okružní jízdy. S židovskou kulturou jsme se mohli seznámit v ulicích třebíčského židovského města a ve zdejší Zadní synagoze, nechyběla návštěva židovského hřbitova. Navštívili jsme také nádhernou baziliku sv. Prokopa s jeho známým historickým portálem. V Muzeu Vysočiny si kluci mohli doslova osahat stará řemesla a vyzkoušet si, jak se mele obilí, staví chrám či oblouková klenba, vyrábí dřevěná kola atd. Po historickém exkurzu přišlo na řadu lanové centrum, kde si někteří sáhli ani ne tak na dno svých fyzických, ale spíše psychických sil… Možná bylo fyzicky náročnější šlapání na kole v délce 26 kilometrů v průběhu poutního dne, kdy jsme navštívili kostely v Jakubově a Litohoři. Někteří se totiž naučili jezdit na kole teprve před týdnem, jiní se ještě učili stabilitě a správnému brždění: za pomocí svých starších kolegů a dospělého doprovodu vše bezvadně zvládli!

Na okružní cyklistické výpravě jsme také navštívili výtvarnici a spisovatelku paní Gabrielu Kopcovou-Střelákovou, která je nejen šikovnou autorkou, ale také pozorovatelkou života na Vysočině. Našim cyklistům přečetla dvě ze svých pohádek a věnovala jim svou knihu Paní Pohádka. Kromě besedy se všem dostalo také úžasného občerstvení a také vzácného setkání s její maminkou - 96 letou válečnou veteránkou paní Boženou Kopcovou, které také udělala návštěva naší výpravy radost. Potěšení bylo i na naší straně, děkujeme! Po náročném dni musela přijít na řadu i zábava: už jste někdy hráli vodní fotbal? Že ne? Stojí to rozhodně za to, mnozí kluci považují tento zážitek za nejlepší na celém táboře. Tři týmy Hebrea Penguins, Irón Rangers a Wolfs Izrael si užili tolik ztřeštěné legrace a pádů na mokrém povrchu… v teplém dni to bylo navíc vítané osvěžení. Cestou domů jsme ještě navštívili včelaře pana Ladislava Hrůzu z Cidliny, který nás zasvětil do svého krásného „řemesla“ a představil nám svou půlmilionovou včelí enklávu.

Náš program byl skutečně nabitý, posuďte sami: sederová večeře, návštěva leteckého muzea v Koněšíně, bojová hra atentát či vlajkovaná, baseball, noční hra, cyklistická časovka na krásné a rozlehlé farní zahradě, prohlídka pětisetletého Dašovského mlýna, návštěva velké kozí farmy v Ratibořicích a spousta dalšího. Nechyběly tradiční táboráky, koupání či veselá diskotéka na rozloučenou…

Nezapomněli jsme se ale také věnovat babické historii, kdy nás bývalou školou provedl dlouholetý starosta p. Vecheta a kluci navštívili místa, kde se odehrála známá babická tragédie. Přišlo také na milou návštěvu otce Vladimíra Langera z Telnice a otce Pavla Krejčího z Moravských Budějovic, který nám umožnil výstup na věž tamějšího kostela sv. Jiljí a prohlídku krypty.

Úžasně se o nás starali místní farníci, kteří nám vyslali na pomoc tři skvělé pomocnice: Verču, Jolču a Martinu – ty nám pomáhaly nejen v kuchyni, ale také se aktivně účastnily programu. Se svou pomocí přispěchali také někteří farníci, nejvíce se však činil náš hostitel otec Ladislav Kozubík, který s námi absolvoval většinu našeho programu, za vše mu moc děkujeme. Proběhl také tradiční fotbalový zápas s domácími. Tentokrát se proti všem našim klukům postavil smíšený tým místních mládežníků, který v dramatickém utkání nakonec zvítězil a odnesl si pamětní destičku.

Po celou dobu probíhala řada soutěží a her, po deštivé noci jsme uspořádali např. hlemýždí závod, který vyhrál hlemýžď jménem Žvejka trenéra Štefana Esterky. Celotáborovou hru pak ovládli bratři Zavadilové, když se celkovým vítězem stal mladší Míra, druhé místo patřilo Járovi a bronz získal Kuba Chovanec. Statečně ale bojovali všichni kluci. Zaslouží si za to velkou pochvalu. A nejen za to: vytvořili skvělou partu a skvěle mezi sebe přijali kluky z Jakubova a Dlouhé Stráně.

Kuchyni vládla jako obvykle Katka Umlášková a technickými disciplínám Štefan Chovanec, moc jim za vše děkujeme! Stejně tak i Pavlovi Zapletalovi za organizační výpomoc a finanční podporu. Děkujeme také všem rodičům za všechny rozmanité formy pomoci.

Věřím, že mnoho účastníků letošního tábora na něj bude dlouho v dobrém vzpomínat…

František Kroutil

KONTAKT

Římskokatolická farnost Babice u Lesonic
Babice 2
675 44 Lesonice

IČ 64269337
č.účtu: 1523117309/0800

babiceulesonic@dieceze.cz

Tel. +420 731 677 739

datová schránka: 47qu9cx

www.farnostbabice.com

FOND PULS BABICE

           

Římskokatolická farnost Čáslavice

Čáslavice 1, 675 24 

IČ: 64269159

č.účtu: 2145250309/0800

caslavice@dieceze.cz

Tel. +420 731 677 739

datová schránka: gf2u9bu

www.farnostbabice.com

FOND PULS ČÁSLAVICE

 

 

     

Římskokatolická farnost Martínkov

Martínkov 25
675 44 Lesonice

IČ   64269761 
č.účtu: 6134144349/0800 

martinkov@dieceze.cz

Tel. +420 731 677 739

datová schránka:5vtu9f9

www.farnostbabice.com

FOND PULS MARTÍNKOV

 

 

R. D. Mgr. Lubomír Řihák

Babice 2, Lesonice 675 44

Tel. +420 731 677 739

babiceulesonic@dieceze.cz

 
ODKAZY

 

další odkazy...