Farní zahrada v Babicích

Čas běží rychle, kolotá někdy až neúprosně, takže mnohdy pro nové zážitky a starosti zapadne to, co by stálo za připomenutí. Proto bych se rád ohlédl za nedávnou Farní zahradou v Babicích, kterou svými fotografiemi zdokumentoval pan Gráf z Litohoře.

„Farní zahradou“ jsme nazvali setkání několika folklórních seskupení z Moravských Budějovic, Martínkova, Telnice u Brna a Valašské Polanky. Toto setkání začalo slavnou mší svatou, při které zazněly tóny Velehradské fanfáry, zpěvy místní (zmenšené) schóly, ale i mariánská modlitba v podání hostů z Valašské Polanky.

Po výborném guláši (dík paní Kvapilové :-) ), který se podával hned po mši svaté na zahradě u fary, začalo představení folklórních souborů. Dětský soubor z Moravských Budějovic předvedl kouzelné vystoupení pod vedením Aničky Prokopové, soubory z Martinkova a Telnice přijely s nádhernými ukázkami dobových zvyků a tanců ze svého prostředí a na závěr vystoupili Valaši s ukázkou valašských tanců a dovedností ogarů s obušky a zakončili částí „Valašské svatby“, jak ji zaznamenal v kronice místní farář P. Antonín Přibyl (celá „svatba“ by trvala přes 4 hodiny – poznamenal jeden z účinkujících). Menší nevýhodou byl siný vítr, který znemožnil kvalitní poslech, ale když družba oslovil posluchače, aby jim vysvětlil, že chtějí vybrat „opravdu dobrú, pracovitú a hodnú nevěstu pro dvojctihodného ženicha“, a dodal: „vy temu přecaj rozumíte, šak máte také děti!“ mnozí diváci s dojetím přitakali, - to si přeje přece každý, aby jeho děti byly v životě šťastné…

Celý program doprovázela cimbálová muzika Jana Ohryzka a dechová kapela Polančanka a když po devatenácté hodině hosté odjížděli (v pondělí se přece musí do práce), dlouho trvalo, než se všichni rozloučili. Díky Pánu Bohu: za počasí :-), za to, že se tolik lidí zapojilo do přípravy farní zahrady, za všechny, kdo připravili pohoštění a obsluhovali, díky Orlům z Moravských Budějovic za zapůjčení skákacího hradu díky i všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k dobré náladě.

Díky i P. Pavlu Krejčímu za fotografie, které nabídl a můžete si je prohlédnout na této adrese: https://goo.gl/photos/woLzkp6RwqhWyCd27

Co dodat? Snad jen tolik, že je dobré, když se dějí v našich farnostech dobré věci a lidé se při nich setkávají, a dá-li Bůh, těšíme se na další.

Ladislav Kozubík