Úvodní stránka » PRO DĚTI » Historie brněnské diecéze

už víte, že naše brněnská diecéze slaví 240. narozeniny svého vzniku. Je darem pro nás všechny. Aby se nám stala blízkou kamarádkou a místem, kde se nám bude líbit, je dobré ji co nejvíce poznat. Zveme tedy všechny – malé i velké: Pojďte se s námi a s kouzelným kukátkem vydat na zajímavou cestu! Pojďte si také trochu zasoutěžit, dozvědět se něco nového a vypátrat tajemství naší diecéze!
Každou neděli najdete na těchto stránkách informace o brněnské diecézi – z historie i ze současnosti. Na konci textu pro vás bude připravena otázka. Kdo se zaregistruje do 14. 5. 2017 na formuláři (ZDE) – spolu se sourozenci, rodiči nebo kamarády, může pak napsat správnou odpověď mailem na adresu farnost@farnostbabice.com, nebo ji předat panu faráři v sakristii kostela v našich farnostech. Za každou správnou odpověď dostane zaregistrovaný účastník aktivity Poznej svou diecézi část indicií, které povedou k vyluštění hesla. Poslední neděli před prázdninami (25. 6. 2017) tedy máte možnost získat poslední část indicie. Když heslo vyluštěné z indicií donesete 29. 5. na mši sv., získáte odměnu, která může potěšit nejen vás, ale i vaše blízké. A to přece stojí za to!
Třetí velikonoční neděli se vydáme proti času – do historie!
Hodně štěstí vám přejí

Historie brněnské diecéze

Křesťanství na jižní a západní Moravě se neobjevilo teprve se vznikem brněnského biskupství. Od 7. století se objevují v našich krajinách misionáři. Mezi nejvýznamnější patří mise sv. Cyrila a Metoděje, která upevnila zapouštějící se křesťanské kořeny.
Roku 1063 zřizuje český kníže Vratislav olomoucké biskupství. To navázalo na arcibiskupský stolec svatého Metoděje, který existoval v letech 880 – 885.
Diecéze je slovo řeckého původu a znamená „spravovat dům“. Jednoduše řečeno: je to území, kde žijí věřící, kteří jsou svěřeni do pastýřské péče biskupa.
Zřízení brněnského biskupství souvisí s osvícenskou vládou císařovny Marie Terezie a jejího syna Josefa II. O nové organizaci církevní správy na Moravě začala Marie Terezie uvažovat již v roce 1773. Trvalo však ještě další čtyři roky, než svoji myšlenku – rozdělit dosud jedinou olomouckou diecézi na menší celky – zrealizovala. Důvodem bylo jednak ekonomické zabezpečení nového biskupství a jednak se Marie Terezie nechtěla osobně dotknout svého věrného olomouckého biskupa Maxmiliána Hamiltona (zemřel 17. října 1776).
Po více jak půl roce od smrti olomouckého biskupa Hamiltona, 24. května 1777, tedy Marie Terezie rozhodla o rozdělení olomoucké diecéze a zřízení nového biskupství v Brně. Šestého června požádala papeže Pia VI. o schválení tohoto kroku. Papež Pius VI. vydal 5. prosince 1777 bulu (listinu), kterou potvrdil vznik nového brněnského biskupství. Olomoucké biskupství tak bylo povýšeno na arcibiskupství.
Prvním brněnským biskupem se stal Matyáš František hrabě Chorinský z Ledské.

Za vlády Marie Terezie existovala tato biskupství:
  1. Olomoucké, pražské a brněnské.
  2. Olomoucké, brněnské a českobudějovické.
  3. Olomoucké, pražské a českobudějovické.
Už znáte správnou odpověď? Neváhejte, napište ji a pošlete na adresu farnost@farnostbabice.com, nebo ji napište na lísteček a dejte panu faráři v sakristii kostela.