Úvodní stránka » PRO DĚTI » Děkanáty brněnské diecéze

Poznej svou diecézi

Milé děti,

už víte, že naše brněnská diecéze slaví 240. narozeniny svého vzniku. Je darem pro nás všechny. Aby se nám stala blízkou kamarádkou a místem, kde se nám bude líbit, je dobré ji co nejvíce poznat. Zveme tedy všechny – malé i velké: Pojďte se s námi a s jubilejním kukátkem vydat na zajímavou cestu! Pojďte si také trochu zasoutěžit, dozvědět se něco nového a vypátrat tajemství naší diecéze!

Každou neděli najdete na těchto stránkách informace o brněnské diecézi – z historie i ze současnosti. Na konci textu pro vás bude připravena otázka. Všichni, kteří se zaregistrovali, pak mohou napsat správnou odpověď mailem na adresu farnost@farnostbabice.com, nebo ji předat panu faráři v sakristii kostela v našich farnostech. Za každou správnou odpověď dostane zaregistrovaný účastník aktivity Poznej svou diecézi část indicií, které povedou k vyluštění hesla. Poslední neděli před prázdninami (25. 6. 2017) tedy máte možnost získat poslední část indicie. Když heslo vyluštěné z indicií donesete 29. 6. na mši sv., získáte odměnu, která může potěšit nejen vás, ale i vaše blízké. A to přece stojí za to!

O sedmé velikonoční neděli se podíváme jubilejním kukátkem blíže na náš moravskobudějovický děkanát. Kdo jsou naši sousedé? Kde je to děkan a kde sídlí? Pojďte a uvidíte – teda spíš se dozvíte.

Pěkné poslední květnové dny vám přejí

Ondra a Bára

Děkanáty brněnské diecéze a moravskobudějovické děkanství

V jedné z minulých nedělí jsme se dozvěděli, že brněnská diecéze je třetí největší v České republice a je rozdělena do dvaceti územně správních celků – děkanátů. Každý děkanát sdružuje vždy několik farností a má ustanoveného děkana, kněze, jenž děkanát spravuje a je takovou „spojkou“ mezi kněžími děkanátu, farníky a biskupem. Naše farnosti patří do Moravskobudějovického děkanátu. V jeho čele stojí děkan Mons. Mgr. Josef Brychta, který však nesídlí v Moravských Budějovicích, jak bychom si mysleli podle názvu děkanátu, ale v Jemnici. Náš děkanát sousedí s těmito děkanáty: třebíčským, moravskokrumlovským, vranovským a telečským.

Brněnská diecéze má celkem 451 farností. Pokud budeme řadit abecedně farnosti Moravskobudějovického děkanátu, objeví se na prvním místě Babice u Le­sonic, následují Biskupice u Hrotovic, Budkov, Častohostice, Domamil, Jakubov u Mo­ravských Budějovic, Jaroměřice nad Rokytnou, Jemnice, Kdousov, Krhov, Litohoř, Lukov u Moravských Budějovic, Martínkov, Moravské Budějovice, Myslibořice, Nové Syrovice, Radkovice u Hrotovic, Velký Újezd u Jemnice a náš výčet bude zakončen nedalekou Želetavou.

Každá farnost má farní kostel, kde se scházejí věřící křesťané – farníci. Má to svůj význam: tak jako se rodina setkává doma společně u stolu, tak lidé chodící do farního kostela se scházejí u oltáře a tvoří jednu farní rodinu. Mohou tak společně prožívat mši sv., pobožnosti, ale i obyčejné radosti a starosti. Snad s každou farností je spojována nějaká osobnost. Např.:

Jemnice 

  • na své cestě po Moravě zde kázal italský františkán Jan Kapistránský, po něm se tedy místní kazatelna nazývá „kapistránka“;

Babice

  • tzv. „babický případ“ v 50. letech 20. století a kněží odsouzení k trestu smrti P. Jan Bula, P. Václav Drbola a P. Josef Pařil;
  • jako kaplan zde působil spisovatel Jakub Deml;

Budkov 

  • narodil se zde Mons. Pavel Posád, světící biskup českobudějovický;

Jaroměřice n. R. 

  • působil zde kněz Mons. Josef Valerián, který jezdil vypomáhat zpovídat do Rokytnice n. R. a zde se poznal s P. J. Bulou.

S dalšími jmény osobností se ještě setkáme v některé z nedělí v rámci našeho putování po diecézi.


5. otázka:

Kolik farností je v moravskobudějovickém děkanství:

  1. 15
  2. 19
  3. 23
Už znáte správnou odpověď? Neváhejte, napište ji a pošlete na adresu farnost@farnostbabice.com, nebo ji napište na lísteček a dejte panu faráři v sakristii kostela.

Úkol pro děti:

Nakreslete svůj kostel, nebo nějaké místo z vaší farnosti (kříž, Boží muka), nebo nějakou slavnost či událost, která se ve farnosti děje. Obrázek nám pak doneste do sakristie kostela. ☺


Předchozí text z cyklu Poznej svou diecézi - o biskupech brněnské diecéze - najdete ZDE.

KONTAKT

Římskokatolická farnost Babice u Lesonic
Babice 2
675 44 Lesonice

IČ 64269337
č.účtu: 1523117309/0800

babiceulesonic@dieceze.cz

Tel. +420 731 677 739

datová schránka: 47qu9cx

www.farnostbabice.com

FOND PULS BABICE

           

Římskokatolická farnost Čáslavice

Čáslavice 1, 675 24 

IČ: 64269159

č.účtu: 2145250309/0800

caslavice@dieceze.cz

Tel. +420 731 677 739

datová schránka: gf2u9bu

www.farnostbabice.com

FOND PULS ČÁSLAVICE

 

 

     

Římskokatolická farnost Martínkov

Martínkov 25
675 44 Lesonice

IČ   64269761 
č.účtu: 6134144349/0800 

martinkov@dieceze.cz

Tel. +420 731 677 739

datová schránka:5vtu9f9

www.farnostbabice.com

FOND PULS MARTÍNKOV

 

 

R. D. Mgr. Lubomír Řihák

Babice 2, Lesonice 675 44

Tel. +420 731 677 739

babiceulesonic@dieceze.cz

 
ODKAZY

 

další odkazy...